Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Nedir, Nasıl Yapılır?

yüksek gerilim

Risklerin önüne geçilmesi bakımından yüksek gerilim işletme sorumluluğu hayati öneme sahip bir tanımdır.

Trafo Sorumlusu Nedir?

Piyasa genelinde trafo sorumlusu terimi çok yaygın kullanılmakla beraber asıl isim “Yüksek Gerilim Tesislerinde İşletme Sorumluluğu” dur.  Bu ifade, yasal olarak geçerliliği olan bir tanımdır. İlgili yönetmelikte de görevin tanımı ve kapsamı bu isimle kullanılmaktadır.  Bünyesinde yüksek gerilim tesisi barındıran her işletme, trafo sorumlusu ile çalışmakla yükümlüdür. Bu kişiler gerekli belgelere sahip elektrik mühendisleridir.  On yıllık tecrübeye sahip Elektrik Mühendisi İsmail Ferhat Özlü, EMO üyesidir. Teknik Mühendislik bünyesinde İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’da çalışmalarını sürdürmektedir.

Yüksek Gerilim İşletme- Trafo Sorumlusu Ne Yapar?

Yönetmelik kapsamındaki trafo sorumlusu görev tanımı, belge sahibi mühendisin uygulamalarını da açıklar niteliktedir.  Yüksek miktardaki akımın oluşturacağı tehlikeli durumlar dikkate alındığı zaman işletme sorumlusu uygulamalarının ehemmiyeti daha da artar.

Trafo elektrik mühendisi bir sözleşme yaparak bir firmayla anlaştığı zaman şu uygulamaları yerine getirmelidir:

  • Yüksek gerilim tesisindeki eksikliklerin tespitini yapar ve işletme sahibine bunu iletir.
  • Trafo sorumlusu,  belirli aralıklarla kontrol, ölçüm ve testler yapar.
  • Yanlış manevra hayati bir konudur. Personele imza karşılığında yönergeler verilir. İşletme içerisindeki eğitimin alınmasını sağlar.
  • Enerji sağlayan kurumla ilişkiler Serbest Müşavir Mühendis, yani trafo sorumlusunun görevidir. Örneğin trafoda kesinti, arıza gibi durumlarda gerekli bağlantılar kurulur.
  • Yüksek gerilim hattıyla ilgili şemaların hazırlanarak asılmasını sağlar.
  • Güvenlik malzemelerinin bakımlarının yapılmasından sorumludur.
  • Trafo sorumlusu, olası arıza hallerinde gereken talimatları vererek sorunu çözer.
  • Yüksek gerilim tesisinde güvenliği aksatacak bir malzeme yetersizliği varsa bu durumu işletme sahibine iletir. Gerekli alımlar yapılarak yeniden yeterlilik sağlanır.
  • Rutin topraklama testlerini trafo sorumlusu yapar.
  • Yüksek gerilim tesisinin doğrudan ya da dolaylı olarak takip edilmesi gerekmektedir. Bu esnada olası bir müdahale gerektiği zaman, işletme sahibine gereken bilgiler aktarılacaktır.

Trafo İşletme Sorumlusu Talebinde Bulunmak 

1Kv üzerinde tesisi olan işletme sahiplerinin sözleşme yapılması zorunludur.  Orta Gerilim İşletme Sorumlusu veya trafo işletme sorumlusu talep edeceğinizde belirli süre kapsamında anlaşmalar yapılacaktır. Teknik Mühendislik’e başvuru yaptığınızda süreçle ilgili daha fazla ayrıntı ele alınır.

Bize Ulaşın 0850 305 4352