Trafo İşletme Sorumlusunun Görevleri Nelerdir?

trafo işletme sorumluluğu

İşletme sahipleri, kayıp durumlarında sorumlu tutulan kişilerdir. Bünyesinde yüksek gerilim tesisi olan her işletmede trafo işletme sorumlusu bulunması zorunludur.
Trafo İşletme Sorumlusunun Görevleri
Bir işletme sahibi trafo sorumlusu ile anlaştıktan sonra sene sonuna kadar geçerli sözleşme imzalar. Bu andan itibaren tüm yüksek gerilim tesisiyle ilgili sorumluluk işletme sorumlusu yani trafo elektrik mühendisindedir.
EMO yönetmeliği doğrultusunda trafo işletme sorumlusunun görevleri şu şekildedir:
• Tesisi kontrol ederek eksiklikleri tespit etmek, eğer varsa işyeri sahibine rapor etmek
• Trafo bakımının düzenli olarak yapılmasını sağlamak, gerekli test ve ölçümlerin sonuçlarını EMO ve dağıtım şirketine raporlamak
• Arıza durumlarında çözüm için müdahale etmek, gerekli güvenlik önlemlerini almak
• Personeller arasından seçili kişilerin eğitimini sağlamak, buna bağlı olarak manevra talimatlarının hazırlanması
• Yüksek gerilim hücrelerine tek hat şemasını hazırlayıp asmak
• Gerekli durumlarda elektrik dağıtım firmasıyla iletişime geçerek, kesinti- arıza benzeri konularda çözüm sağlamak
• Sorumluluğu yetkili mühendiste olmak şartıyla, manevranın bir kısmını ya da tamamını işletme personeline yaptırmak
• Trafonun günlük bakımını sağlamak, bunu işletme personeliyle yerine getirmek
• Bakım yapılmadan önce görevli ekibe, trafo topraklı ve enerjisiz olarak teslim edilir. İşlem tamamlandığı zaman da kontrollü şekilde normal hale geçilmesini sağlamak temel maddelerdir.

Trafo Sorumlusu Diğer İsimleri
Göz önünde bir konu olmadığı için trafo işletme sorumlusu birçok farklı isimle de anılabilir. İnternet sitelerinde ve piyasada bahsedildiğinde yabancılık yaşanmaması bakımından şu isimlerden bahsedilebilir: İşletme sorumlusu, trafo elektrik mühendisi, orta gerilim işletme sorumlusu serbest müşavir mühendis- SMM, yüksek gerilim sorumlusu gibi sıralanabilir. En yaygın kullanılan isim trafo sorumlusudur. İlgili yönetmelikte yüksek gerilim tesisi işletme sorumluluğu ve işletme sorumluluğu daha yaygın kullanılır.

trafo işletme sorumluluğu

Teknik İnovasyon bünyesindeki Elektrik Mühendisi İsmail Ferhat Özlü, yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesine sahiptir ve İstanbul merkezli olarak hizmet vermektedir.
Trafo Sorumlusunun Görevi Hangi Durumlarda Biter?
Elektrik Yüksek Gerilim Tesisleri İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği’ne göre bazı ekstra durumlarda trafo sorumlusu görevi sonlanmaktadır. İşletme ile yapılan anlaşmanın bitmesi, görev değişikliği olması en yaygın durumdur. Sözleşmenin, mühendisin kendisi tarafından feshedilmesi, askerlik gibi durumlar, alınan ceza ve meslekten men gibi haller de diğer durumlardır. Bu gibi hallerde EMO’ ya gereken bilgiler verilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bize Ulaşın 0850 305 4352