Trafo İşletme Sorumluluğu Zorunlu mudur?

trafo işletme sorumluluğu

Türkiye genelinde trafo işletme sorumluluğu konusu yeterince ciddiye alınmayan bir ayrıntıdır. Birçok işletme yasal prosedürü göz ardı ederek sözleşme imzalamamaktadır.

Trafo İşletme Sorumluluğu Zorunlu mu?

Bir işletmede 1kV üzerinde gerilim barındıran bir tesisat varsa,  trafo sorumlusu sözleşmesi zorunludur.  Fakat birçok işletme trafo dağıtım şirketinin elektriği kesme riskine rağmen bu durumu es geçmektedir. Yasalara rağmen elektrik dağıtım firmaları yeterince baskı uygulamamaktadır. “Perakende Satış Sözleşmesi 5. Madde”  gereği, işletmeler trafo sorumlusu sözleşmesi barındırmazsa, elektrik kesintisi yapılmalıdır. Ancak iki tarafın mağdur olmaması için dağıtım firması birkaç kez uyarıları tekrar edebilir. Yaptırım konusunda ciddiyet anlaşılırsa trafo sorumlusu konusunda işletmeler daha ciddi bir bakış açısına sahip olacaktır.

Eldeki ortalama verilere göre Türkiye genelindeki trafoların sadece 4’te birinde trafo işletme sorumlusu vardır. Büyük çoğunluğu barındıran kalan 4’te 3’lük kısım, yüksek gerilim sorumlusu barındırmadığı için ciddi bir risk altında denebilir.

Güvenliği ilgilendiren konularda hassasiyetin gösterilmemesi, işletme sahipleri açısından kendilerine patlayabilecek bir durumu barındırır. Bunun nedeni, elektrik dağıtım firmasının olası patlama, can- mal kaybı halinde zarardan sorumlu tutulmamasıdır. İşletme sahibi zararın sorumlusu olarak yükümlülük altına girecektir. Yani elektrik dağıtım firması uyarı yapsa da yapmasa da işleme sahibinin, olası zararda kendi durumunu düşünerek bile olsa önlemler alması gerekir. Bu önlem de yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesine sahip bir mühendis ile sözleşme yapmak olacaktır.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Koşulları

Trafo elektrik mühendisi ile çalışma kararı alındığı zaman, öncelikle bu kişinin gerekli belgelere sahip olması gerekmektedir. Söz konusu “Elektrik Yüksek Gerilim Tesisleri İşletme Sorumlusu” belgesi EMO tarafından verilmektedir. Belgeli Serbest Müşavir Mühendis- SMM ile anlaşma yapılırken, sene başından sene sonuna kadar geçerli bir sözleşme devreye girer. Bu sözleşmenin her sene yenilenmesi gerekmektedir.

Teknik Mühendislik bünyesinde Elektrik Mühendisi Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu İsmail Ferhat Özlü kapsamlı bir sonuçlar almanızı sağlar. On senelik tecrübeyle birlikte trafo bakım ve işletme sorumluluğu hizmeti verilmektedir. “Orta Gerilim İşletme Sorumlusu”  olarak da isimlendirilen bu hizmet için İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinden başvuruları almaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bize Ulaşın 0850 305 4352