Trafo Bakımı Nasıl Yapılır?

Yapılmadığında meydana gelecek sonuçlar pek ciddiye alınmasa da trafo bakımı hayati öneme sahip bir işlemdir.
Günlük Trafo Bakımı
Trafo işletme sorumlusunun kontrolündeki günlük trafo bakımı gerilim olmayan bölümlerin temizliği gibi düşünülebilir.
• Trafo sesinin kontrolleri yapılır. Normal dışı bir ses olup olmadığına bakılır. Trafoda titreşim dışındaki seslerin nedeni bobinler, cıvatalar veya diğer gösterge mekanizmaları ile alakalı olabilir. Bu bölümlerde kopma, gevşeme gibi durumlar varsa onarılır.
• Transformatörün özelliği yağlıysa, yağ seviye kontrolü yapılır. Düşük yağ seviyesi olması halinde kaçak olup olmadığına bakılır. Burada önemli olan bir detay, bobin girişlerinin nem almaması için yağ seviyesinin üst kapak seviyesinden aşağı düşmemesi gerektiğidir.
• Trafo içerisine hava ve buna bağlı su girişi olmaması gerekmektedir. Kaçak tespiti halinde mutlaka anında müdahale edilmesi sağlanmalıdır.
• Sargı sıcaklık kontrolleri günlük trafo bakımı yaparken son derece önemlidir. Yağ derecesi 70 ve sargı sıcaklığı ise 80 dereceden fazla olmamalıdır.
Senelik Trafo Bakımları
Serbest Müşavir Mühendis kontrolündeki senelik trafo bakımı bir ekiple beraber yapılması gereken işlemlerdir.
• Trafo tekeri dönmesini engelleyen pas gibi durumlar kontrol edilir. Bu yapılmazsa, paslı tekerler ray üzerinde hareket edemez. Ray yapısına gerekli müdahaleler yapılır.
• Tüm göstergeler sökülüp temizlenir ve çalışma durumu kontrol edilerek sorunlar giderilir.
• Emniyet diyaframında çatlama ve delik olup olmadığı kontrol edilir. Trafo içerisine nem girmemesi için önemli bir işlemdir.
• Giriş izolatörlerindeki toz ve pislik temizlenir. Porselen üzerindeki toz su ile yıkanabilir. Yağ tabakası varsa da karbon tetra klorid veya hidroklorik asit ile yok edilir. Hidroklorik asit genellikle çok yapışkan kir tabakalarında tercih edilmektedir.
• Trafo senelik bakımında bucholz ve gaz röleleri varsa temizliği ve testleri tamamlanır.
• Senelik yağ muayenesi yapılır. Koyulaşan yağ genellikle kötüye işaret eder. Tam emin olmak için bir sene önceki renkle karşılaştırılması önemlidir. Dielektrik dayanım ile rutubet olmaması sağlanır.
Revizon Trafo Bakımı
Trafo elektrik mühendisi senelik incelemeleri yaparken yeniden gözden geçirme ile tam sağlıklı sonuç elde edecektir. Senelik trafo bakımı işletme sahiplerini de yakından ilgilendirdiği için es geçilmemesi gereken bir konudur. Yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesine sahip İsmail Ferhat Özlü tüm bakım taleplerinize kurumsal zeminde yanıt verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bize Ulaşın 0850 305 4352