Topraklama Ölçümü Nedir Nasıl Yapılır? Ücreti

Elektronik aletlerdeki metal kısımların iletkenle toprağa bağlanması topraklamadır. Trafo İşletme Sorumluluğu belgesi olan mühendisler topraklama ölçümü yapabilir.

Topraklama Ölçümü Nedir?

Topraklama ölçümü, Elektrik Mühendisleri Odası gibi kuruluşların belirlediği standartlara uygunluğu kontrol eden işlemleri kapsamaktadır. Yılda en az bir kere yapılması gereken bu işlemde, insan hayatı için risk oluşturabilecek elektrikli aletlerin güvenliğinin devam ettirilmesi amaçlanır. Trafo Elektrik Mühendisi bazı teknikleri kullanarak ölçümün tamamlanmasını sağlar.

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Toprak megeriyle en yaygın topraklama ölçümü yapılışı 2 kazıklı teknikle gerçekleştirilmektedir.
• 2 kazıklı ölçüm yöntemi çok yaygın şekilde kullanılmaktadır.
• P-C elektrotları aralarında 10 metreye kadar mesafe bırakılarak toprağa derinlemesine yerleştirilir.
• Topraklama barasına yeşil kablo bağlanır ve ayrılması sağlanır.
• Potansiyel elektroduna sarı kablo bağlanır.
• Akım elektroduna kırmızı kablo bağlanır.
Önemli bir not olarak toprak nemliyse direncin düşük çıkmasını sağlayacaktır. Çok kuruyan topraklarda nemlendirme manuel sağlanabilir. Bu durum kazıkların çıkarılmasında da artı demektir.
EMO 2019 Yılı Topraklama Ölçüm Ücretleri
Fiyat belirlemede yetkili kurum olan EMO ‘ya göre 2019 yılı topraklama ücretleri şu şekilde belirlenmiştir: (Belirlenen ücretler KDV hariç ve “En Az Ücret” olarak tanımlanmaktadır.)
• Yüksek gerilim tesislerinde 3 ölçüme kadar sabit 650 TL
• Artan her ölçüm için 39 TL
• Alçak gerilim tesislerinde 3 ölçüme kadar sabit 430 TL
• Artan her alçak gerilim için 26 TL şeklinde sıralanabilir.
Konuyla ilgili daha net bir sonuç almak için Trafo Sorumlusu İsmail Ferhat Özlü’ye ve Teknik Mühendislik’e başvuru yapabilirsiniz. Bir başka detay olarak da 2020 yılında EMO sitesinde yeni fiyatların olduğu kitapçıktan topraklama ölçümü yeni fiyatları da görebilirsiniz. Yeni yıldaki fiyatların bazılarında değişiklik varken bazıları 2019 yılındakiyle aynı kalmaktadır.

Topraklama Raporu Nedir?

Gerekli alet ve uygulamalar sonrasında topraklama raporu hazırlanabilir. Yasal ölçüm ve denetimler tamamlandıktan sonra, elde edilen sonuçların rapor haline getirilmesi işlemi söz konusudur. Bu raporun en temel amacı kaçak akım riskini azaltmak için gereken koruyucu önlemleri almak, sorunları gidererek güvenliği sağlamaktır. Söz konusu can ve mal kayıpları olduğu için rapor, titizlik gerektiren bir belgedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Bize Ulaşın 0850 305 4352