trafo işletme sorumluluğu

Trafo İşletme Sorumlusunun Görevleri Nelerdir?

İşletme sahipleri, kayıp durumlarında sorumlu tutulan kişilerdir. Bünyesinde yüksek gerilim tesisi olan her işletmede trafo işletme sorumlusu bulunması zorunludur.
Trafo İşletme Sorumlusunun Görevleri
Bir işletme sahibi trafo sorumlusu ile anlaştıktan sonra sene sonuna kadar geçerli sözleşme imzalar. Bu andan itibaren tüm yüksek gerilim tesisiyle ilgili sorumluluk işletme sorumlusu yani trafo elektrik mühendisindedir.
EMO yönetmeliği doğrultusunda trafo işletme sorumlusunun görevleri şu şekildedir:
• Tesisi kontrol ederek eksiklikleri tespit etmek, eğer varsa işyeri sahibine rapor etmek
• Trafo bakımının düzenli olarak yapılmasını sağlamak, gerekli test ve ölçümlerin sonuçlarını EMO ve dağıtım şirketine raporlamak
• Arıza durumlarında çözüm için müdahale etmek, gerekli güvenlik önlemlerini almak
• Personeller arasından seçili kişilerin eğitimini sağlamak, buna bağlı olarak manevra talimatlarının hazırlanması
• Yüksek gerilim hücrelerine tek hat şemasını hazırlayıp asmak
• Gerekli durumlarda elektrik dağıtım firmasıyla iletişime geçerek, kesinti- arıza benzeri konularda çözüm sağlamak
• Sorumluluğu yetkili mühendiste olmak şartıyla, manevranın bir kısmını ya da tamamını işletme personeline yaptırmak
• Trafonun günlük bakımını sağlamak, bunu işletme personeliyle yerine getirmek
• Bakım yapılmadan önce görevli ekibe, trafo topraklı ve enerjisiz olarak teslim edilir. İşlem tamamlandığı zaman da kontrollü şekilde normal hale geçilmesini sağlamak temel maddelerdir.

Trafo Sorumlusu Diğer İsimleri
Göz önünde bir konu olmadığı için trafo işletme sorumlusu birçok farklı isimle de anılabilir. İnternet sitelerinde ve piyasada bahsedildiğinde yabancılık yaşanmaması bakımından şu isimlerden bahsedilebilir: İşletme sorumlusu, trafo elektrik mühendisi, orta gerilim işletme sorumlusu serbest müşavir mühendis- SMM, yüksek gerilim sorumlusu gibi sıralanabilir. En yaygın kullanılan isim trafo sorumlusudur. İlgili yönetmelikte yüksek gerilim tesisi işletme sorumluluğu ve işletme sorumluluğu daha yaygın kullanılır.

trafo işletme sorumluluğu

Teknik İnovasyon bünyesindeki Elektrik Mühendisi İsmail Ferhat Özlü, yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesine sahiptir ve İstanbul merkezli olarak hizmet vermektedir.
Trafo Sorumlusunun Görevi Hangi Durumlarda Biter?
Elektrik Yüksek Gerilim Tesisleri İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği’ne göre bazı ekstra durumlarda trafo sorumlusu görevi sonlanmaktadır. İşletme ile yapılan anlaşmanın bitmesi, görev değişikliği olması en yaygın durumdur. Sözleşmenin, mühendisin kendisi tarafından feshedilmesi, askerlik gibi durumlar, alınan ceza ve meslekten men gibi haller de diğer durumlardır. Bu gibi hallerde EMO’ ya gereken bilgiler verilmelidir.

trafo işletme sorumluluğu

Trafo İşletme Sorumluluğu Zorunlu mudur?

Türkiye genelinde trafo işletme sorumluluğu konusu yeterince ciddiye alınmayan bir ayrıntıdır. Birçok işletme yasal prosedürü göz ardı ederek sözleşme imzalamamaktadır.

Trafo İşletme Sorumluluğu Zorunlu mu?

Bir işletmede 1kV üzerinde gerilim barındıran bir tesisat varsa,  trafo sorumlusu sözleşmesi zorunludur.  Fakat birçok işletme trafo dağıtım şirketinin elektriği kesme riskine rağmen bu durumu es geçmektedir. Yasalara rağmen elektrik dağıtım firmaları yeterince baskı uygulamamaktadır. “Perakende Satış Sözleşmesi 5. Madde”  gereği, işletmeler trafo sorumlusu sözleşmesi barındırmazsa, elektrik kesintisi yapılmalıdır. Ancak iki tarafın mağdur olmaması için dağıtım firması birkaç kez uyarıları tekrar edebilir. Yaptırım konusunda ciddiyet anlaşılırsa trafo sorumlusu konusunda işletmeler daha ciddi bir bakış açısına sahip olacaktır.

Eldeki ortalama verilere göre Türkiye genelindeki trafoların sadece 4’te birinde trafo işletme sorumlusu vardır. Büyük çoğunluğu barındıran kalan 4’te 3’lük kısım, yüksek gerilim sorumlusu barındırmadığı için ciddi bir risk altında denebilir.

Güvenliği ilgilendiren konularda hassasiyetin gösterilmemesi, işletme sahipleri açısından kendilerine patlayabilecek bir durumu barındırır. Bunun nedeni, elektrik dağıtım firmasının olası patlama, can- mal kaybı halinde zarardan sorumlu tutulmamasıdır. İşletme sahibi zararın sorumlusu olarak yükümlülük altına girecektir. Yani elektrik dağıtım firması uyarı yapsa da yapmasa da işleme sahibinin, olası zararda kendi durumunu düşünerek bile olsa önlemler alması gerekir. Bu önlem de yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesine sahip bir mühendis ile sözleşme yapmak olacaktır.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Koşulları

Trafo elektrik mühendisi ile çalışma kararı alındığı zaman, öncelikle bu kişinin gerekli belgelere sahip olması gerekmektedir. Söz konusu “Elektrik Yüksek Gerilim Tesisleri İşletme Sorumlusu” belgesi EMO tarafından verilmektedir. Belgeli Serbest Müşavir Mühendis- SMM ile anlaşma yapılırken, sene başından sene sonuna kadar geçerli bir sözleşme devreye girer. Bu sözleşmenin her sene yenilenmesi gerekmektedir.

Teknik Mühendislik bünyesinde Elektrik Mühendisi Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu İsmail Ferhat Özlü kapsamlı bir sonuçlar almanızı sağlar. On senelik tecrübeyle birlikte trafo bakım ve işletme sorumluluğu hizmeti verilmektedir. “Orta Gerilim İşletme Sorumlusu”  olarak da isimlendirilen bu hizmet için İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinden başvuruları almaktayız.

Bize Ulaşın 0850 305 4352