Trafo Bakımı Nasıl Yapılır?

Yapılmadığında meydana gelecek sonuçlar pek ciddiye alınmasa da trafo bakımı hayati öneme sahip bir işlemdir.
Günlük Trafo Bakımı
Trafo işletme sorumlusunun kontrolündeki günlük trafo bakımı gerilim olmayan bölümlerin temizliği gibi düşünülebilir.
• Trafo sesinin kontrolleri yapılır. Normal dışı bir ses olup olmadığına bakılır. Trafoda titreşim dışındaki seslerin nedeni bobinler, cıvatalar veya diğer gösterge mekanizmaları ile alakalı olabilir. Bu bölümlerde kopma, gevşeme gibi durumlar varsa onarılır.
• Transformatörün özelliği yağlıysa, yağ seviye kontrolü yapılır. Düşük yağ seviyesi olması halinde kaçak olup olmadığına bakılır. Burada önemli olan bir detay, bobin girişlerinin nem almaması için yağ seviyesinin üst kapak seviyesinden aşağı düşmemesi gerektiğidir.
• Trafo içerisine hava ve buna bağlı su girişi olmaması gerekmektedir. Kaçak tespiti halinde mutlaka anında müdahale edilmesi sağlanmalıdır.
• Sargı sıcaklık kontrolleri günlük trafo bakımı yaparken son derece önemlidir. Yağ derecesi 70 ve sargı sıcaklığı ise 80 dereceden fazla olmamalıdır.
Senelik Trafo Bakımları
Serbest Müşavir Mühendis kontrolündeki senelik trafo bakımı bir ekiple beraber yapılması gereken işlemlerdir.
• Trafo tekeri dönmesini engelleyen pas gibi durumlar kontrol edilir. Bu yapılmazsa, paslı tekerler ray üzerinde hareket edemez. Ray yapısına gerekli müdahaleler yapılır.
• Tüm göstergeler sökülüp temizlenir ve çalışma durumu kontrol edilerek sorunlar giderilir.
• Emniyet diyaframında çatlama ve delik olup olmadığı kontrol edilir. Trafo içerisine nem girmemesi için önemli bir işlemdir.
• Giriş izolatörlerindeki toz ve pislik temizlenir. Porselen üzerindeki toz su ile yıkanabilir. Yağ tabakası varsa da karbon tetra klorid veya hidroklorik asit ile yok edilir. Hidroklorik asit genellikle çok yapışkan kir tabakalarında tercih edilmektedir.
• Trafo senelik bakımında bucholz ve gaz röleleri varsa temizliği ve testleri tamamlanır.
• Senelik yağ muayenesi yapılır. Koyulaşan yağ genellikle kötüye işaret eder. Tam emin olmak için bir sene önceki renkle karşılaştırılması önemlidir. Dielektrik dayanım ile rutubet olmaması sağlanır.
Revizon Trafo Bakımı
Trafo elektrik mühendisi senelik incelemeleri yaparken yeniden gözden geçirme ile tam sağlıklı sonuç elde edecektir. Senelik trafo bakımı işletme sahiplerini de yakından ilgilendirdiği için es geçilmemesi gereken bir konudur. Yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesine sahip İsmail Ferhat Özlü tüm bakım taleplerinize kurumsal zeminde yanıt verecektir.

Trafo Bakımı ve İşletme Sorumluluğu

Enerjiyi bir devreden diğerine geçiren trafolar, bakım konusunda hassasiyet gerektirmektedir. SMM, trafo bakım işlemlerinden sorumludur.
Trafo Bakım Uygulamaları
Bulunduğu alandaki can ve mal güvenliğinin sağlanması için trafo bakımı genel olarak şu maddelerden oluşmaktadır:
• Trafo giriş çıkış bağlantıları temizlenerek sıkılır.
• Trafoların hararet durumuna bakılır. Termometre göstergeleri bu işlemi yaparken yardımcı olacaktır. Normal seviyelerin üzerinde bir durum varsa genellikle iki olasılık vardır. Birinci olarak trafo içerisinde arıza olabilir; ikinci olarak da aşırı yük harareti artırmıştır. Sıcaklık limiti açısından 60 derece temel alınabilir. Trafo işletme sorumlusu arıza ekibi ile müdahale etmeli veya duruma göre soğutma yöntemlerini kullanmalıdır.
• Analiz yapılarak trafo içerisindeki yağın testi ve trafoyla uyumluluk durumu kontrol edilir. Trafonun soğutulması için yağ, önemli bir işleve sahiptir. Yağ miktarı da uygun seviyelerde olmalıdır.
• Fiziksel durum, trafo bakımı açısından son derece önemlidir. Kablo tahribatına ve trafo temelinde hasar olup olmadığına bakılır. Cıvatalarda, takoz, boru kısımlarında gevşeme -çürüme gibi durumların olup olmadığı kontrol edilir.
• Gevşeyen bobinler trafoda ses sorununa neden olabilir. Ayrıca saç aralıklarındaki hava boşluğu da sorunun giderilmesi bakımından dikkate alınmalıdır.
• Trafoda nem kontrolü yapmak için, silika jelin rengi göz önünde bulundurulmalıdır. Mavi renk olması gereken bu jel pembeyse, kurutulmalı ya da değiştirilmelidir.
• Bakım esnasında kesicilerin ve ayırıcıların kontrolleri yapılır. Bu bölümlerdeki paslanmalar, çatlak durumlar tespit edilerek çözüm aşamasına geçilir. Ana dağıtım panolarında da benzer şekilde detaylara önem verilir.
Trafo İşletme Sorumluluğu
Trafo bakımından sorumlu kişiler yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgeli mühendislerdir. Kayıpları engellemeye yönelik çalışmalar sürdüren trafo sorumlusu SMM veya işletme sorumlusu olarak da anılmaktadır. Yüksek gerilim işletme belgesi olan mühendisler, işletme sahipleriyle anlaşarak yıllık sözleşmeyle gerekli kontrolleri sürdürmektedir. Yasal açıdan bu sözleşme zorunluluk arz etmektedir. Çünkü bir işletmede olası kayıplarda dağıtıcı firma değil işletme sahibi sorumlu tutulacaktır. Kontrol ve bakımlar yapılmadığında, zarar riski artar.
Her açıdan uzmanlık gerektiren trafo bakımı konusunda Teknik Mühendislik olarak kapsamlı bir hizmet sunuyoruz. Trafo Elektrik Mühendisi İsmail Ferhat Özlü İstanbul ve tüm ilçelerinde on yıllık tecrübesiyle bu hizmeti vermektedir.

Bize Ulaşın 0850 305 4352