Trafo Bakımı ve İşletme Sorumluluğu

Enerjiyi bir devreden diğerine geçiren trafolar, bakım konusunda hassasiyet gerektirmektedir. SMM, trafo bakım işlemlerinden sorumludur.
Trafo Bakım Uygulamaları
Bulunduğu alandaki can ve mal güvenliğinin sağlanması için trafo bakımı genel olarak şu maddelerden oluşmaktadır:
• Trafo giriş çıkış bağlantıları temizlenerek sıkılır.
• Trafoların hararet durumuna bakılır. Termometre göstergeleri bu işlemi yaparken yardımcı olacaktır. Normal seviyelerin üzerinde bir durum varsa genellikle iki olasılık vardır. Birinci olarak trafo içerisinde arıza olabilir; ikinci olarak da aşırı yük harareti artırmıştır. Sıcaklık limiti açısından 60 derece temel alınabilir. Trafo işletme sorumlusu arıza ekibi ile müdahale etmeli veya duruma göre soğutma yöntemlerini kullanmalıdır.
• Analiz yapılarak trafo içerisindeki yağın testi ve trafoyla uyumluluk durumu kontrol edilir. Trafonun soğutulması için yağ, önemli bir işleve sahiptir. Yağ miktarı da uygun seviyelerde olmalıdır.
• Fiziksel durum, trafo bakımı açısından son derece önemlidir. Kablo tahribatına ve trafo temelinde hasar olup olmadığına bakılır. Cıvatalarda, takoz, boru kısımlarında gevşeme -çürüme gibi durumların olup olmadığı kontrol edilir.
• Gevşeyen bobinler trafoda ses sorununa neden olabilir. Ayrıca saç aralıklarındaki hava boşluğu da sorunun giderilmesi bakımından dikkate alınmalıdır.
• Trafoda nem kontrolü yapmak için, silika jelin rengi göz önünde bulundurulmalıdır. Mavi renk olması gereken bu jel pembeyse, kurutulmalı ya da değiştirilmelidir.
• Bakım esnasında kesicilerin ve ayırıcıların kontrolleri yapılır. Bu bölümlerdeki paslanmalar, çatlak durumlar tespit edilerek çözüm aşamasına geçilir. Ana dağıtım panolarında da benzer şekilde detaylara önem verilir.
Trafo İşletme Sorumluluğu
Trafo bakımından sorumlu kişiler yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgeli mühendislerdir. Kayıpları engellemeye yönelik çalışmalar sürdüren trafo sorumlusu SMM veya işletme sorumlusu olarak da anılmaktadır. Yüksek gerilim işletme belgesi olan mühendisler, işletme sahipleriyle anlaşarak yıllık sözleşmeyle gerekli kontrolleri sürdürmektedir. Yasal açıdan bu sözleşme zorunluluk arz etmektedir. Çünkü bir işletmede olası kayıplarda dağıtıcı firma değil işletme sahibi sorumlu tutulacaktır. Kontrol ve bakımlar yapılmadığında, zarar riski artar.
Her açıdan uzmanlık gerektiren trafo bakımı konusunda Teknik Mühendislik olarak kapsamlı bir hizmet sunuyoruz. Trafo Elektrik Mühendisi İsmail Ferhat Özlü İstanbul ve tüm ilçelerinde on yıllık tecrübesiyle bu hizmeti vermektedir.

Bize Ulaşın 0850 305 4352