Blog

Topraklama Ölçümü Nedir Nasıl Yapılır? Ücreti

Elektronik aletlerdeki metal kısımların iletkenle toprağa bağlanması topraklamadır. Trafo İşletme Sorumluluğu belgesi olan mühendisler topraklama ölçümü yapabilir.

Topraklama Ölçümü Nedir?

Topraklama ölçümü, Elektrik Mühendisleri Odası gibi kuruluşların belirlediği standartlara uygunluğu kontrol eden işlemleri kapsamaktadır. Yılda en az bir kere yapılması gereken bu işlemde, insan hayatı için risk oluşturabilecek elektrikli aletlerin güvenliğinin devam ettirilmesi amaçlanır. Trafo Elektrik Mühendisi bazı teknikleri kullanarak ölçümün tamamlanmasını sağlar.

Topraklama Ölçümü Nasıl Yapılır?

Toprak megeriyle en yaygın topraklama ölçümü yapılışı 2 kazıklı teknikle gerçekleştirilmektedir.
• 2 kazıklı ölçüm yöntemi çok yaygın şekilde kullanılmaktadır.
• P-C elektrotları aralarında 10 metreye kadar mesafe bırakılarak toprağa derinlemesine yerleştirilir.
• Topraklama barasına yeşil kablo bağlanır ve ayrılması sağlanır.
• Potansiyel elektroduna sarı kablo bağlanır.
• Akım elektroduna kırmızı kablo bağlanır.
Önemli bir not olarak toprak nemliyse direncin düşük çıkmasını sağlayacaktır. Çok kuruyan topraklarda nemlendirme manuel sağlanabilir. Bu durum kazıkların çıkarılmasında da artı demektir.
EMO 2019 Yılı Topraklama Ölçüm Ücretleri
Fiyat belirlemede yetkili kurum olan EMO ‘ya göre 2019 yılı topraklama ücretleri şu şekilde belirlenmiştir: (Belirlenen ücretler KDV hariç ve “En Az Ücret” olarak tanımlanmaktadır.)
• Yüksek gerilim tesislerinde 3 ölçüme kadar sabit 650 TL
• Artan her ölçüm için 39 TL
• Alçak gerilim tesislerinde 3 ölçüme kadar sabit 430 TL
• Artan her alçak gerilim için 26 TL şeklinde sıralanabilir.
Konuyla ilgili daha net bir sonuç almak için Trafo Sorumlusu İsmail Ferhat Özlü’ye ve Teknik Mühendislik’e başvuru yapabilirsiniz. Bir başka detay olarak da 2020 yılında EMO sitesinde yeni fiyatların olduğu kitapçıktan topraklama ölçümü yeni fiyatları da görebilirsiniz. Yeni yıldaki fiyatların bazılarında değişiklik varken bazıları 2019 yılındakiyle aynı kalmaktadır.

Topraklama Raporu Nedir?

Gerekli alet ve uygulamalar sonrasında topraklama raporu hazırlanabilir. Yasal ölçüm ve denetimler tamamlandıktan sonra, elde edilen sonuçların rapor haline getirilmesi işlemi söz konusudur. Bu raporun en temel amacı kaçak akım riskini azaltmak için gereken koruyucu önlemleri almak, sorunları gidererek güvenliği sağlamaktır. Söz konusu can ve mal kayıpları olduğu için rapor, titizlik gerektiren bir belgedir.

Trafo Bakımı Nasıl Yapılır?

Yapılmadığında meydana gelecek sonuçlar pek ciddiye alınmasa da trafo bakımı hayati öneme sahip bir işlemdir.
Günlük Trafo Bakımı
Trafo işletme sorumlusunun kontrolündeki günlük trafo bakımı gerilim olmayan bölümlerin temizliği gibi düşünülebilir.
• Trafo sesinin kontrolleri yapılır. Normal dışı bir ses olup olmadığına bakılır. Trafoda titreşim dışındaki seslerin nedeni bobinler, cıvatalar veya diğer gösterge mekanizmaları ile alakalı olabilir. Bu bölümlerde kopma, gevşeme gibi durumlar varsa onarılır.
• Transformatörün özelliği yağlıysa, yağ seviye kontrolü yapılır. Düşük yağ seviyesi olması halinde kaçak olup olmadığına bakılır. Burada önemli olan bir detay, bobin girişlerinin nem almaması için yağ seviyesinin üst kapak seviyesinden aşağı düşmemesi gerektiğidir.
• Trafo içerisine hava ve buna bağlı su girişi olmaması gerekmektedir. Kaçak tespiti halinde mutlaka anında müdahale edilmesi sağlanmalıdır.
• Sargı sıcaklık kontrolleri günlük trafo bakımı yaparken son derece önemlidir. Yağ derecesi 70 ve sargı sıcaklığı ise 80 dereceden fazla olmamalıdır.
Senelik Trafo Bakımları
Serbest Müşavir Mühendis kontrolündeki senelik trafo bakımı bir ekiple beraber yapılması gereken işlemlerdir.
• Trafo tekeri dönmesini engelleyen pas gibi durumlar kontrol edilir. Bu yapılmazsa, paslı tekerler ray üzerinde hareket edemez. Ray yapısına gerekli müdahaleler yapılır.
• Tüm göstergeler sökülüp temizlenir ve çalışma durumu kontrol edilerek sorunlar giderilir.
• Emniyet diyaframında çatlama ve delik olup olmadığı kontrol edilir. Trafo içerisine nem girmemesi için önemli bir işlemdir.
• Giriş izolatörlerindeki toz ve pislik temizlenir. Porselen üzerindeki toz su ile yıkanabilir. Yağ tabakası varsa da karbon tetra klorid veya hidroklorik asit ile yok edilir. Hidroklorik asit genellikle çok yapışkan kir tabakalarında tercih edilmektedir.
• Trafo senelik bakımında bucholz ve gaz röleleri varsa temizliği ve testleri tamamlanır.
• Senelik yağ muayenesi yapılır. Koyulaşan yağ genellikle kötüye işaret eder. Tam emin olmak için bir sene önceki renkle karşılaştırılması önemlidir. Dielektrik dayanım ile rutubet olmaması sağlanır.
Revizon Trafo Bakımı
Trafo elektrik mühendisi senelik incelemeleri yaparken yeniden gözden geçirme ile tam sağlıklı sonuç elde edecektir. Senelik trafo bakımı işletme sahiplerini de yakından ilgilendirdiği için es geçilmemesi gereken bir konudur. Yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesine sahip İsmail Ferhat Özlü tüm bakım taleplerinize kurumsal zeminde yanıt verecektir.

Trafo Bakımı ve İşletme Sorumluluğu

Enerjiyi bir devreden diğerine geçiren trafolar, bakım konusunda hassasiyet gerektirmektedir. SMM, trafo bakım işlemlerinden sorumludur.
Trafo Bakım Uygulamaları
Bulunduğu alandaki can ve mal güvenliğinin sağlanması için trafo bakımı genel olarak şu maddelerden oluşmaktadır:
• Trafo giriş çıkış bağlantıları temizlenerek sıkılır.
• Trafoların hararet durumuna bakılır. Termometre göstergeleri bu işlemi yaparken yardımcı olacaktır. Normal seviyelerin üzerinde bir durum varsa genellikle iki olasılık vardır. Birinci olarak trafo içerisinde arıza olabilir; ikinci olarak da aşırı yük harareti artırmıştır. Sıcaklık limiti açısından 60 derece temel alınabilir. Trafo işletme sorumlusu arıza ekibi ile müdahale etmeli veya duruma göre soğutma yöntemlerini kullanmalıdır.
• Analiz yapılarak trafo içerisindeki yağın testi ve trafoyla uyumluluk durumu kontrol edilir. Trafonun soğutulması için yağ, önemli bir işleve sahiptir. Yağ miktarı da uygun seviyelerde olmalıdır.
• Fiziksel durum, trafo bakımı açısından son derece önemlidir. Kablo tahribatına ve trafo temelinde hasar olup olmadığına bakılır. Cıvatalarda, takoz, boru kısımlarında gevşeme -çürüme gibi durumların olup olmadığı kontrol edilir.
• Gevşeyen bobinler trafoda ses sorununa neden olabilir. Ayrıca saç aralıklarındaki hava boşluğu da sorunun giderilmesi bakımından dikkate alınmalıdır.
• Trafoda nem kontrolü yapmak için, silika jelin rengi göz önünde bulundurulmalıdır. Mavi renk olması gereken bu jel pembeyse, kurutulmalı ya da değiştirilmelidir.
• Bakım esnasında kesicilerin ve ayırıcıların kontrolleri yapılır. Bu bölümlerdeki paslanmalar, çatlak durumlar tespit edilerek çözüm aşamasına geçilir. Ana dağıtım panolarında da benzer şekilde detaylara önem verilir.
Trafo İşletme Sorumluluğu
Trafo bakımından sorumlu kişiler yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgeli mühendislerdir. Kayıpları engellemeye yönelik çalışmalar sürdüren trafo sorumlusu SMM veya işletme sorumlusu olarak da anılmaktadır. Yüksek gerilim işletme belgesi olan mühendisler, işletme sahipleriyle anlaşarak yıllık sözleşmeyle gerekli kontrolleri sürdürmektedir. Yasal açıdan bu sözleşme zorunluluk arz etmektedir. Çünkü bir işletmede olası kayıplarda dağıtıcı firma değil işletme sahibi sorumlu tutulacaktır. Kontrol ve bakımlar yapılmadığında, zarar riski artar.
Her açıdan uzmanlık gerektiren trafo bakımı konusunda Teknik Mühendislik olarak kapsamlı bir hizmet sunuyoruz. Trafo Elektrik Mühendisi İsmail Ferhat Özlü İstanbul ve tüm ilçelerinde on yıllık tecrübesiyle bu hizmeti vermektedir.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Ücretleri

Yıllara göre yüksek gerilim işletme sorumluluğu ücretleri SMM Daimi Komisyonu tarafından belirlenmektedir. Trafo sorumlusu “En Az Ücret Tanımı” altında ücretlendirme yapamaz.
Yüksek Gerilim Sorumlusu 2020 Ücretleri Belirlendi mi?
Serbest Müşavirlik Mühendislik Daimi Komisyonu, 2020 yılındaki belge ücretlerinin ve mesleki denetim belgelerinin bir önceki yılla aynı olacağını açıkladı. Bunun yanında:
• Proje bedellerinde %35
• Yüksek gerilim işletme sorumluluğu bedellerinde %25
• Test-ölçüm bedellerinde % 20 artış olacağı belirtildi.
2020 yılı için belirlenmiş olan ücretlerde KDV fiyata dahil edilmemiştir. Tüm fiyatlandırmaların olduğu kitapçık EMO resmi internet sitesinde yer alacaktır. 2020 Yılı Elektrik-Elektronik-Biyomedikal Mühendisliği Hizmetleri ismiyle ulaşılabilir.
Trafo Sorumlusu Bakım ve Danışmanlık Hizmetleri 2019 Ücretleri
İşletme sorumlusu veya trafo sorumlusu 2019 ücretleri trafo türleri ve hizmet ayrıntılarına göre çeşitlilik göstermektedir.
– Direk Tipi Trafolar: Aylık bakım hizmeti, aylık danışmanlık hizmeti ve 0-50 kVa’ya kadar aylık işletme sorumluluğu 230 TL’dir. 51- 160 kVA arası işletme sorumluluğu 290 TL ve 161- 400 kVA arası işletme sorumluluğu ise 400 TL’dir.
– Bina Tipi Trafolar: 400 kVA ve 2 hücre aylık bakım ve danışmanlık hizmetleri 400 TL, 400 kVA ve 2 hücre aylık işletme sorumluluğu 520 TL’dir. Artan her kVA için bahsedilen sıralı durumlarda 0,31 kr ilave edilmektedir. Ayrıca;
• Artan yük ayırıcılı her fider için aylık bakım hizmeti 30 TL, aylık işletme sorumluluğu 75 TL ve aylık danışmanlık hizmeti 40 TL’dir.
• Artan sekonder korumalı her fider için aylık bakım hizmeti 20 TL, aylık işletme sorumluluğu 80 TL, aylık danışmanlık hizmeti ise 40 TL olarak belirlenmiştir.
– ENH YG işletme sorumluluğu hizmetleri; 500 metreye kadar 175 TL, artan her metre için 0,11 kr olarak belirlenmiştir.
– Denetim bedeli sözleşme başına 100 TL’dir.
Önemli bir detay olarak, tesiste birden fazla trafo varsa, toplam güç üzerinden fiyatlandırma yapılacaktır. Arıza, onarım, ulaşım gibi fiyatlandırmalar belirtilen listenin dışında ücretlendirilmektedir. Teknik Mühendislik’e ulaşarak hizmet ve fiyatlandırmayla ilgili daha fazla ayrıntı elde edebilirsiniz. SMM İsmail Ferhat Özlü, trafo işletme sorumlusu olarak İstanbul ve ilçelerinde size gereken desteği sağlayacaktır.

trafo işletme sorumluluğu

Trafo İşletme Sorumlusunun Görevleri Nelerdir?

İşletme sahipleri, kayıp durumlarında sorumlu tutulan kişilerdir. Bünyesinde yüksek gerilim tesisi olan her işletmede trafo işletme sorumlusu bulunması zorunludur.
Trafo İşletme Sorumlusunun Görevleri
Bir işletme sahibi trafo sorumlusu ile anlaştıktan sonra sene sonuna kadar geçerli sözleşme imzalar. Bu andan itibaren tüm yüksek gerilim tesisiyle ilgili sorumluluk işletme sorumlusu yani trafo elektrik mühendisindedir.
EMO yönetmeliği doğrultusunda trafo işletme sorumlusunun görevleri şu şekildedir:
• Tesisi kontrol ederek eksiklikleri tespit etmek, eğer varsa işyeri sahibine rapor etmek
• Trafo bakımının düzenli olarak yapılmasını sağlamak, gerekli test ve ölçümlerin sonuçlarını EMO ve dağıtım şirketine raporlamak
• Arıza durumlarında çözüm için müdahale etmek, gerekli güvenlik önlemlerini almak
• Personeller arasından seçili kişilerin eğitimini sağlamak, buna bağlı olarak manevra talimatlarının hazırlanması
• Yüksek gerilim hücrelerine tek hat şemasını hazırlayıp asmak
• Gerekli durumlarda elektrik dağıtım firmasıyla iletişime geçerek, kesinti- arıza benzeri konularda çözüm sağlamak
• Sorumluluğu yetkili mühendiste olmak şartıyla, manevranın bir kısmını ya da tamamını işletme personeline yaptırmak
• Trafonun günlük bakımını sağlamak, bunu işletme personeliyle yerine getirmek
• Bakım yapılmadan önce görevli ekibe, trafo topraklı ve enerjisiz olarak teslim edilir. İşlem tamamlandığı zaman da kontrollü şekilde normal hale geçilmesini sağlamak temel maddelerdir.

Trafo Sorumlusu Diğer İsimleri
Göz önünde bir konu olmadığı için trafo işletme sorumlusu birçok farklı isimle de anılabilir. İnternet sitelerinde ve piyasada bahsedildiğinde yabancılık yaşanmaması bakımından şu isimlerden bahsedilebilir: İşletme sorumlusu, trafo elektrik mühendisi, orta gerilim işletme sorumlusu serbest müşavir mühendis- SMM, yüksek gerilim sorumlusu gibi sıralanabilir. En yaygın kullanılan isim trafo sorumlusudur. İlgili yönetmelikte yüksek gerilim tesisi işletme sorumluluğu ve işletme sorumluluğu daha yaygın kullanılır.

trafo işletme sorumluluğu

Teknik İnovasyon bünyesindeki Elektrik Mühendisi İsmail Ferhat Özlü, yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesine sahiptir ve İstanbul merkezli olarak hizmet vermektedir.
Trafo Sorumlusunun Görevi Hangi Durumlarda Biter?
Elektrik Yüksek Gerilim Tesisleri İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği’ne göre bazı ekstra durumlarda trafo sorumlusu görevi sonlanmaktadır. İşletme ile yapılan anlaşmanın bitmesi, görev değişikliği olması en yaygın durumdur. Sözleşmenin, mühendisin kendisi tarafından feshedilmesi, askerlik gibi durumlar, alınan ceza ve meslekten men gibi haller de diğer durumlardır. Bu gibi hallerde EMO’ ya gereken bilgiler verilmelidir.

trafo işletme sorumluluğu

Trafo İşletme Sorumluluğu Zorunlu mudur?

Türkiye genelinde trafo işletme sorumluluğu konusu yeterince ciddiye alınmayan bir ayrıntıdır. Birçok işletme yasal prosedürü göz ardı ederek sözleşme imzalamamaktadır.

Trafo İşletme Sorumluluğu Zorunlu mu?

Bir işletmede 1kV üzerinde gerilim barındıran bir tesisat varsa,  trafo sorumlusu sözleşmesi zorunludur.  Fakat birçok işletme trafo dağıtım şirketinin elektriği kesme riskine rağmen bu durumu es geçmektedir. Yasalara rağmen elektrik dağıtım firmaları yeterince baskı uygulamamaktadır. “Perakende Satış Sözleşmesi 5. Madde”  gereği, işletmeler trafo sorumlusu sözleşmesi barındırmazsa, elektrik kesintisi yapılmalıdır. Ancak iki tarafın mağdur olmaması için dağıtım firması birkaç kez uyarıları tekrar edebilir. Yaptırım konusunda ciddiyet anlaşılırsa trafo sorumlusu konusunda işletmeler daha ciddi bir bakış açısına sahip olacaktır.

Eldeki ortalama verilere göre Türkiye genelindeki trafoların sadece 4’te birinde trafo işletme sorumlusu vardır. Büyük çoğunluğu barındıran kalan 4’te 3’lük kısım, yüksek gerilim sorumlusu barındırmadığı için ciddi bir risk altında denebilir.

Güvenliği ilgilendiren konularda hassasiyetin gösterilmemesi, işletme sahipleri açısından kendilerine patlayabilecek bir durumu barındırır. Bunun nedeni, elektrik dağıtım firmasının olası patlama, can- mal kaybı halinde zarardan sorumlu tutulmamasıdır. İşletme sahibi zararın sorumlusu olarak yükümlülük altına girecektir. Yani elektrik dağıtım firması uyarı yapsa da yapmasa da işleme sahibinin, olası zararda kendi durumunu düşünerek bile olsa önlemler alması gerekir. Bu önlem de yüksek gerilim işletme sorumluluğu belgesine sahip bir mühendis ile sözleşme yapmak olacaktır.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Koşulları

Trafo elektrik mühendisi ile çalışma kararı alındığı zaman, öncelikle bu kişinin gerekli belgelere sahip olması gerekmektedir. Söz konusu “Elektrik Yüksek Gerilim Tesisleri İşletme Sorumlusu” belgesi EMO tarafından verilmektedir. Belgeli Serbest Müşavir Mühendis- SMM ile anlaşma yapılırken, sene başından sene sonuna kadar geçerli bir sözleşme devreye girer. Bu sözleşmenin her sene yenilenmesi gerekmektedir.

Teknik Mühendislik bünyesinde Elektrik Mühendisi Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu İsmail Ferhat Özlü kapsamlı bir sonuçlar almanızı sağlar. On senelik tecrübeyle birlikte trafo bakım ve işletme sorumluluğu hizmeti verilmektedir. “Orta Gerilim İşletme Sorumlusu”  olarak da isimlendirilen bu hizmet için İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ illerinden başvuruları almaktayız.

yüksek gerilim

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Nedir, Nasıl Yapılır?

Risklerin önüne geçilmesi bakımından yüksek gerilim işletme sorumluluğu hayati öneme sahip bir tanımdır.

Trafo Sorumlusu Nedir?

Piyasa genelinde trafo sorumlusu terimi çok yaygın kullanılmakla beraber asıl isim “Yüksek Gerilim Tesislerinde İşletme Sorumluluğu” dur.  Bu ifade, yasal olarak geçerliliği olan bir tanımdır. İlgili yönetmelikte de görevin tanımı ve kapsamı bu isimle kullanılmaktadır.  Bünyesinde yüksek gerilim tesisi barındıran her işletme, trafo sorumlusu ile çalışmakla yükümlüdür. Bu kişiler gerekli belgelere sahip elektrik mühendisleridir.  On yıllık tecrübeye sahip Elektrik Mühendisi İsmail Ferhat Özlü, EMO üyesidir. Teknik Mühendislik bünyesinde İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’da çalışmalarını sürdürmektedir.

Yüksek Gerilim İşletme- Trafo Sorumlusu Ne Yapar?

Yönetmelik kapsamındaki trafo sorumlusu görev tanımı, belge sahibi mühendisin uygulamalarını da açıklar niteliktedir.  Yüksek miktardaki akımın oluşturacağı tehlikeli durumlar dikkate alındığı zaman işletme sorumlusu uygulamalarının ehemmiyeti daha da artar.

Trafo elektrik mühendisi bir sözleşme yaparak bir firmayla anlaştığı zaman şu uygulamaları yerine getirmelidir:

  • Yüksek gerilim tesisindeki eksikliklerin tespitini yapar ve işletme sahibine bunu iletir.
  • Trafo sorumlusu,  belirli aralıklarla kontrol, ölçüm ve testler yapar.
  • Yanlış manevra hayati bir konudur. Personele imza karşılığında yönergeler verilir. İşletme içerisindeki eğitimin alınmasını sağlar.
  • Enerji sağlayan kurumla ilişkiler Serbest Müşavir Mühendis, yani trafo sorumlusunun görevidir. Örneğin trafoda kesinti, arıza gibi durumlarda gerekli bağlantılar kurulur.
  • Yüksek gerilim hattıyla ilgili şemaların hazırlanarak asılmasını sağlar.
  • Güvenlik malzemelerinin bakımlarının yapılmasından sorumludur.
  • Trafo sorumlusu, olası arıza hallerinde gereken talimatları vererek sorunu çözer.
  • Yüksek gerilim tesisinde güvenliği aksatacak bir malzeme yetersizliği varsa bu durumu işletme sahibine iletir. Gerekli alımlar yapılarak yeniden yeterlilik sağlanır.
  • Rutin topraklama testlerini trafo sorumlusu yapar.
  • Yüksek gerilim tesisinin doğrudan ya da dolaylı olarak takip edilmesi gerekmektedir. Bu esnada olası bir müdahale gerektiği zaman, işletme sahibine gereken bilgiler aktarılacaktır.

Trafo İşletme Sorumlusu Talebinde Bulunmak 

1Kv üzerinde tesisi olan işletme sahiplerinin sözleşme yapılması zorunludur.  Orta Gerilim İşletme Sorumlusu veya trafo işletme sorumlusu talep edeceğinizde belirli süre kapsamında anlaşmalar yapılacaktır. Teknik Mühendislik’e başvuru yaptığınızda süreçle ilgili daha fazla ayrıntı ele alınır.

Bize Ulaşın 0850 305 4352